Dřevěné ploty jsou tradičním oplocením pozemků. Zhotovení plotu ze dřeva je jednoduché.

Oddělovač

Výhody dřevěných plotů

Dřevo je jedním z nejoblíbenějších materiálů i pro stavbu plotu. Především je to z důvodu neomezeného množství variant tvarování a povrchových úprav. V našich podmínkách se nejvíce používá dřevo smrkové, borovicové a modřínové. Ovšem stále oblíbenější jsou také exotické druhy dřevin, které jsou zárukou delší životnosti, ovšem jejich cena je o mnoho vyšší, než klasické dřeviny z českých lesů. Cena hraje při pořizování plotu důležitou roli a v porovnání s jinými ploty je dřevěný plot stále nejlevnější. Ideální variantou je dřevěný plot u dřevostaveb, nebo domů postavených v kombinaci se dřevem.

Dřevěný plot ladí i se zahradou či okolní přírodou, jelikož je to přírodní materiál. Krása dřeva nejlépe vynikne, pokud jeho povrchová úprava respektuje přirozenou strukturu dřeva. Proto nejsou vhodné pro povrchovou úpravu nějaké barvy či krycí laky, ale pouze laky lazurovací, které nechají vyniknout přírodní strukturu dřeva. Výhodou lazurovacích laků je rovněž fakt, že nátěr můžete kdykoliv obnovovat, aniž byste museli odstraňovat předchozí vrstvy. Lazurovací lak se do dřeva vsákne, takže je i ochranným prvkem.

Dřevo je ale nejhezčí, když je necháte v jeho přirozeném stavu bez jakýchkoliv nátěrů. Aby ovšem netrpělo a vydrželo poměrně dlouhou dobu zdravé, je třeba jej ošetřit nátěrem proti hnilobám a dřevokaznému hmyzu.

Oplocení domu dřevěným plotem není náročné a zvládne to téměř každý. Pokud si dáte záležet a dřevěné plaňky budete přibíjet do roviny, s pravidelnými mezerami mezi nimi, bude výsledek určitě skvělý. Dřevěný plot vytvoří přirozený předěl mezi vaším domovem a okolím a díky přírodní povaze bude působit příjemně, nenápadně a útulně. Výhodou dřevěných plotů je i možnost kombinování dřevěných latí s dřevěnými, betonovými nebo ocelovými sloupky. Dřevěné výplně můžete rovněž zasadit do zděných sloupků. Efektně působí také dřevěný plot s podezdívkou z betonu, opracovaných kamenů nebo umělého pískovce. Výhodou takového plotu je delší životnost dřeva, které netrpí hnilobou od země.