Dřevěné ploty jsou tradičním oplocením pozemků. Zhotovení plotu ze dřeva je jednoduché.

Oddělovač

O dřevěných plotech

Dřevěné ploty jsou nejtradičnějším oplocením pozemků, zejména rodinných domů a zahrad. Dřevo je přírodní materiál, který se snadno opracovává a zhotovení plotu ze dřeva je nejjednodušší. Jedinou negativní stránkou je nutnost jeho ošetřování, ovšem při pravidelném natírání můžeme životnost dřevěného plotu značně prodloužit. Vhodné jsou zejména lazurovací laky, které ponechají vyniknout přirozenou strukturu dřeva a jejich aplikace se může bez problémů opakovat, aniž bychom museli původní nátěr odstraňovat.

Ploty ze dřeva lze obecně rozlišit na několik typů.

Mezi hojně rozšířené typy patří plaňkový plot, který je tvořen z planěk, které jsou přibité na dřevěné vodorovné latě v určitých rovnoměrných mezerách. Plaňky lze zakoupit ve specializovaných prodejnách, truhlářstvích, stavebninách apod., nebo si je můžete vyrobit i sami. Dá se sice o hodně více práce, ale zato můžete mít plaňky originální a podle svých představ.

Dalším typickým dřevěným plotem je plot z desek. Tvoří je široká prkna, která jsou rovněž vodorovně spojena dlouhou latí. Latě se upevňují na dřevěné, případně na betonové či kovové sloupky, které jsou pevně zabetonované do země.

Třetím typem dřevěného plotu je plot křížový, nebo se mu také říká lovecký, či myslivecký. Dnes je již málo k vidění, většinou jen u hájoven nebo u obydlí, která jejich majitel buduje v rustikálním stylu. Plaňky se vzájemně prolínají a například z jedné strany jsou latě zprava doleva a z opačné strany jsou zrcadlově otočená. Tím vzniká originální typ plotu.

Dřevěné ploty mohou být prostě stavěny v rozmanitých variantách. Základem každého plotového systému jsou vždy pole tvořená dřevěnými latěmi, prkny, deskami nebo palubkami. Tato pole lze kombinovat s dřevěnými, betonovými či ocelovými sloupky. Jednou z variant je rovněž dřevěný plot s podezdívkou, která může být betonová, kamenná nebo z umělého pískovce. Povrchová úprava závisí na vkusu majitele, ovšem dřevo je nejlepší v přírodním stavu, stačí jen ošetření proti hnilobě a dřevokaznému hmyzu.